Diş Eti Tedavisi (Periodontoloji)

Diş Eti Hastalıkları – Periodontal Hastalıklar – Periodontoloji Diş Eti Hastalıkları – Periodontal Hastalıklar – Periodontoloji

Dişeti hastalıkları dişi çevreleyen dokularda (diş eti, alveol kemik) meydana gelen iltihabi hastalıklardır. Hastalığın ilerlemesiyle beraber bireyler dişlerini kaybetmekte veya çiğneme kalitesi oldukça düşmektedir. Diş eti hastalıklarının tedavisi dişlerin ağızda kalma süresini arttırmakta ve hastaya konforlu bir çiğneme sağlamaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Dişeti hastalıkları genelde şiddetli ağrısı, şişlik vs gibi durumlarla görülmediği için hastalar tarafından geç farkedilir. Geç farkedildiğinde ise dişlerin kaybına yol açmakta ve tedavisi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden düzenli hekim kontrolleri çok önemlidir. Ayrıca aşağıdaki belirtiler görüldüğünde geç kalınmadan muayene olunmalıdır.

Diş eti kanaması

Diş etlerinde renk değişikliği

Ağız kokusu

Dişlerde aralanma- yer değiştirmeDiş Eti Hastalığının Sebebi Nedir?

Dişeti hastalıklarının birincil nedeni temizlenemeyen bakteri plağıdır. Günlük ağız ve diş bakımının önemi bu açıdan çok önemlidir. Etkin fırçalama ve diş ipi vs. kullanmayan bireylerde diş yüzeyine yapışan bakteri plağı daha sonra temizlenemeyen bir hal alır ve hastalığın ilerlemesine sebep olur. Bunun dışında genetik , immünolojik ve çevresel faktörler (sigara, düzenli beslenme, stres) de hastalığın başlaması ve hızlı ilerlemesinde rol alır.

Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır

Diş eti rahatsızlıkları ile ilgilenen ve diş eti tedavisi veren bölüme periodontoloji ismi verilir. Periodontoloji, implant ve dişlerin etrafındaki diş etleri ile ilgili sorunları inceler ve bu dokularda meydana gelen hastalıkları tedavi eder. Sağlıksız ve problemli diş etinin en önemli belirtisi, kanama sorunudur. Hastalıklı diş etleri fırçalarken, iple temizlerken ya da bazen durduk yerde kanar. Daha koyu renkli ve şiş olabilir. Sağlıklı diş etleri ise şiş olmaz ve açık pembe renklidir. Diş eti ile ilgili olan her türlü sorun ve rahatsızlık geç kalmadan çözülmelidir. Yoksa ileride daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Dişeti Rahatsızlığı Neden Olur?

Dişetlerinde meydana gelen sorunların büyük bir kısmı, bu bölgede bakterilerin birikmesi nedeniyledir. Bakteriler farklı nedenlerle artabilir. Bunların artmasının en büyük nedeni ise yeterli diş temizliği yapılmamasıdır. Bu bölgede biriken bakteriler dişin etrafındaki kemiğe ve diş etlerine zarar verir. İltihap ve çeşitli sorunlara yol açar. Balıkesir zirkonyum dişler ve diş rahatsızlıkları konusunda hizmet veren merkezimize her türlü diş sorunu için başvurabilirsiniz.
Bunun sonucunda da diş etleri daha hassas ve çabuk kanayan bir yapıya dönüşür. İlerlemesi durumunda ise diş eti çekilmesi denilen bir soruna yol açabilir. Sorun diş eti çekilmesine doğru ilerlemeden çözülmelidir. Diş eti çekilmesi nihayetinde bütün dişler kaybedilebilir. Böyle bir durumda ise bütün dişlerin yeniden kazanılması için, daha uzun süreli ve farklı bir tedavi uygulanması gerekir. Sorun buraya kadar varmadan tedavi olmak çok daha iyi olur.

Dişeti Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dişeti rahatsızlığının temel nedeni, diş etlerinde biriken bakteriler olsa da bazen farklı hastalıklar da bu tür sorunlara yol açar. Mesela diyabet rahatsızlığı olan kişiler, dişetinde daha çok sorun yaşayabilir. Bu yüzden öncelikle hastalığın nedenleri incelenmeli ve ona göre bir tedbir alınmalıdır. Aynı şekilde porselen lamine dişler de son derece estetik bir çözüm sağlar.
Bunun dışında dişetlerinde meydana gelen her sorun için geç kalınmadan doktora gitmek ve düzenli bir şekilde tetkik yaptırmak da sorunların daha kısa sürede çözülmesini sağlar. Sorun yeni başlamışsa sadece dişetlerinde biriken bakterileri temizlemek yeterlidir. Biraz daha ilerlemişse diş kemiklerinin erimemesi için farklı yöntemlere de başvurulur.

Diş Eti Rahatsızlığı ve Ağız Kokusu

Ağzımız ve dişlerimiz vücudumuzdaki sindirimin başladığı organlardır. Bu yüzden onların sağlığı sindirim sistemimizi de doğrudan etkiler. Yoğun bir ağız kokusu ve diş eti kanaması yaşayanların mutlaka düzenli olarak kontrole gitmesi gerekir.
Balıkesir diş eti tedavisi için de uzman ve deneyimli hekimlerimize güvenebilirsiniz. Bu tür kaplama tedavileri genel olarak yapısı ve biçiminde sorun olan dişler için tercih edilir. Ama herkesin sorun yaşasın ya da yaşamasın düzenli olarak diş muayenesine gitmesi gereklidir. Diş eti ve ağız kokusu ile ilgili problemler de başka sorunların habercisi ve öncüsü oldukları için geç kalmadan tedavi edilmelidir.

Diş Kaplama Tedavileri

Dişlerdeki çarpıklık ve biçim bozukluğu herkesi rahatsız eder. Bu tür sorunlar gülüş estetiği ismi verilen tedavi alanı çerçevesinde çözülebilir. Rahat bir şekilde ağzını açıp gülememek, insanı psikolojik açıdan rahatsız eden çok ciddi bir sorundur. Bu sorunu çözmek için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi zirkonyum dişler yöntemidir.

Zirkonyum beyaz bir alaşım olduğu için metalik görüntü vermeyen ve estetik görünen bir maddedir. Dişlerinizle ve gülüşünüzle ilgili bu tür sorularınız varsa merkezimizi arayıp randevu alabilirsiniz. Uzman hekimlerimiz size en kısa sürede en iyi tedavi için uygun çözümleri sunacaktır.

Soru-Cevap ve Yorumlar

Merih Özüdoğru
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?
2021-04-26 09:30:56
Nihal Ceylan
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .
2021-04-26 09:30:56