Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı)

Yetişkinler ağız ve diş sağlığı hem işlevsellik açısından hem de kozmetik açıdan çok önemlidir. Çoğu kez yapısal ve kalıtsal olarak var olan yanlış diş dizilimleri ve çene bozuklukları, gündelik yaşamı zorlaştıran unsurlardır. Ve ancak özel bir tedavi ile düzelebilir.

Ortognatik cerrahi alt ve üst çene cerrahisi olarak biliniyor. Özel bir uzmanlık alanı gerektiren bu alanda gelişen teknoloji ile birlikte çok başarılı çalışmalar yapılıyor. Balıkesir ortodonti tedavileri ile birlikte planlanan Ortognatik cerrahi sayesinde bütüncül bir uygulama yapılmış oluyor ve sonuçlar herkesi tatmin ediyor. 

Ortognatik cerrahi nedir

Ortognatik cerrahi çene cerrahisi demektir. Yetişkinlerin çene yapılarında görülen yapısalş bozuklukların tedaisi Ortognatik cerrahi bünyesinde yapılıyor. Bu bölümde alt ve üst çenenin bir biri ile olan ilişkisi ile birlikte diş ve çeneler arasındaki ilişkinin de en sağlıklı şekilde olması sağlanıyor. Ortognatik cerrahi bünyesinde yapılan tedavilerin sonucunda hastalar hem işlevsellik olarak hem de estetik olarak fayda sağlıyor

Kimlere Ortognatik cerrahi işlemleri uygulanabilir

Ortognatik cerrahi işlemleri için yaş aralığı önemlidir. Yetişkin gruplara uygulanan Ortognatik cerrahi ile ileri derecede çene iskeleti bozuklukları tedavi ediliyor. Kemik gelişimini tamamlamış ve alt ve üst çene yapılarında önemli düzeyde bozukluk bulunan herkese Ortognatik cerrahi uygulanabiliyor.

Balıkesir Ortognatik cerrahi ile çene pozisyonları birbirine göre ileride ya da geride olan ve bu nedenle yüz bölgesinde önemli bir estetik bozukluk bulunan kişilere çözüm sunuluyor. Yine yüz bölgesinde ileri düzeyde çiğneme ve konuşma zorlukları ile birlikte çene pozisyonlarının uygunsuzluğu durumunda Ortognatik cerrahi uygulanıyor. 

Ortognatik cerrahi ile ortodonti aynı şey midir?

Ortognatik cerrahi ve ortodonti birbirinden çok farklı iki daldır. Her ikisi de diş hekimliği alanında uzmanlık isteyen ancak farklı tedavilerin yapıldığı bölümlerdir. Ortodonti alanında diş dizilimlerinde yaşanan sorunlar tedavi edilirken, Ortognatik cerrahi ile çene yapısında var olan bozukluklar tedavi edilir. Tamamen birbirinden ayrı iki tedavi yöntemi olsa da, birbirini tamamlayan tedaviler olarak biliniyor.

Ortognatik cerrahi işlemleri riskli midir

Her cerrahi operasyonun sahip olduğu bazı riskler bulunuyor. Ortognatik cerrahi operasyonları da genel anestezi altında yapıldığı için içerisinde bazı riskler barındırıyor. Bu alanda riskinizi minimize etmek için kesinlikle alanında uzman olan Ortognatik cerrahlarla tedavi sürecine girmek gerekiyor.

Ortognatik cerrahi operasyonları sonrasında beni neler bekliyor

Balıkesir Ortognatik cerrahi operasyonları uzman diş hekimleri tarafından yapılıyor. Bu operasyonların ardından hasta için bir günlük dinlenme süreci gerekiyor. hasta operasyondan bir gün sonra taburcu olabiliyor. Operayson sonrasında birkaç gün çene bölgesinde ağrı ve acı olabiliyor. Bunun için uzman hekimler tarafından en uygun ağrı kesiciler veriliyor ve bu ağrılar her geçen gün azalarak ortadan kalkıyor. Operasyonun ilk haftasında özel aparatlar sayesinde kemik kaynaşması sağlanıyor. Kısa bir süre sadece sıvı ile beslenmeniz gerekiyor. Ve yine hekiminizin uygun gördüğü süreler içerisinde çene egzersizleri ile tedavi sürecini devam ettirmeniz öneriliyor.  Soru-Cevap ve Yorumlar

Merih Özüdoğru
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?
2021-04-26 09:30:56
Nihal Ceylan
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .
2021-04-26 09:30:56