Balıkesir Dent 266
Balıkesir Özel Diş

BLOG

Buradasınız : Anasayfa / Blog / All on Four Implant Tedavisi

All on Four Implant Tedavisi

All on Four Implant Tedavisi

All on Four Implant Tedavisi

Son yıllarda diş hekimliği alanından hasta memnuniyetini artıran uygulamalar geliştirilmiştir. bireyin yaşam kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden birisi olan ağız ve diş sağlığı alanında kaybolan dişlerin yerini doldurmak için geliştirilen en önemli yöntem olarak implant tedavisi ön plana çıkmaktadır. Balıkesir implant tedavisiyle kaybolan dişlerin yerini gerçek diş kalitesinde ve verimliliğinde doldurmak mümkün olacaktır.

İmplant tedavisi denildiğinde eksik dişlerin yerinin doldurulmasıyla birlikte hiç dişi olmayan yetişkinler için de özel teknikler geliştirilmektedir. Hiç dişi olmayan hastalar için klasik implant tedavisi çok daha uzun süreli ve yüksek maliyetli olacağından dolayı All on Four tekneyi geliştirilmiş ve böylelikle ileri cerrahi yapılması gereken durumlarda ortadan kaldırılarak daha hızlı ve etkin bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir.

All on Four İmplant Tedavisi Nedir?

All on Four tedavisi hiç dişi olmayan hastalarda diş implantları kullanılarak yapılan cerrahi bir uygulamadır. Bu uygulamada daha az sayıda implant kullanılarak daha hızlı bir iyileşme süreci hedeflenmektedir. Uzun yıllardır kullanılan ve artık bilimsel olarak da başarısı kanıtlanmış bu teknik ile ağız içerisinde toplamda 4 adet implant yerleştirilmektedir. 2 adet implant çenenin arka bölgesine yerleştirilirken diğer 2 implant ön bölgeye yerleştirilmekte ve Tüm dişler bu 4 adet implant üzerine sabitlenmektedir.

4’lü implant tekniği olarak da bilinen All on Four tüm dişleri eksik olan hastalara uygulanmaktadır. Tüm dişlerini kaybeden hastalar çoğunlukla protez diş kullanmakta ancak protez diş kullanımı hem konfor hem de işlevsel açıdan son derece rahatsızlık verici olduğu için buna alternatif olarak geliştirilen All on Four implant tekneyi tercih edilmektedir. Böylelikle hastalar All on Four tekniği sayesinde doğal dişlerine yeniden kavuşmuş gibi büyük bir konfor ve rahatlık içerisinde olacaktır.

All on Four İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yetişkinler için ağız ve diş sağlığı büyük önem taşımaktadır. Birkaç adet dişin eksikliğinde dahi önemli sorunlar yaşayan yetişkinler tüm dişlerini eksikliği söz konusu olduğunda pek çok olumsuz durum ile karşı karşıya kalacaktır. Tüm dişlerin eksikliği konuşma, çiğneme ve tat alma sorunları ortaya çıkarırken tüm bunlarla birlikte önemli bir estetik kaygıyla ortaya koymaktadır. Bununla birlikte tüm dişlerini eksikliğinde çene kemiğinin giderek zayıflaması söz konusu olacaktır. Bu tür olumsuzlukların önüne geçebilmek ve gerçek diş konforunda bir yapıya sahip olabilmek için All on Four İmplant tedavisi tercih edilmektedir.

All on Four İmplant tedavisi cerrahi bir uygulamadır. Bu uygulamada tüm dişler için tek tek bir implant yerleştirmek yerine çene kemiğinde belirlenen 4 farklı noktaya implant yerleştirilmektedir. Yerleştirilen bu implant kökleri üzerine protez dişleri sabitlenmesi sağlanarak hem daha hızlı hem de daha az maliyetli bir şekilde tedavi tamamlanmaktadır.

Balıkesir implant tedavileri kapsamında gerçekleştirilen All on Four İmplant tedavi sürecinde uygulanan aşamalar şöyle sıralanmaktadır;

  • Klasik implant tedavisinde olduğu gibi öncelikli olarak hastanın ağız ve çene yapısına ait radyolojik görüntülemeler alınmaktadır. Bu görüntülerin de yardımıyla kimler tarafından tedavinin uygunluğuna karar verilmelidir.
  • Eğer hasta All on Four İmplant tedavisi için uygunsa süreç başlayacaktır. Hastanın ağzında çok az sayıda da olsa diş varsa bu tedavinin uygulanabilmesi için öncelikli olarak bu dişlerin çıkarılması sağlanacaktır.
  • Hastanın ağzında hiç diş kalmadığında All on Four İmplant tekniği için yerleştirilecek olan 4 implant kökünün konumu belirlenecektir. Ve cerrahi bir operasyonla implant kökleri yerleştirilecektir.
  • İmplant kökleri yerleştirildikten sonra hastanın mevcut dış ölçülerine göre onun için özel hazırlanmış protez dişler implant üzerine yerleştirilecektir.
  • Süreç tamamlandıktan sonra hastaların 3 ila 6 ay arasında rutin kontrollerini tamamlaması gerekecektir. Bu sürecin sonunda artık All on Four İmplant yöntemiyle yerleştirilen dişler gerçek diş ile aynı kalite düzeyinde bir kullanım sağlayacaktır.

Neden All on Four İmplant Tedavisi Tercih Edilmeli

Eğer ağzınızda hiç diş yoksa veya çok az sayıda diş kaldıysa bu dişlerin eksikliğini tamamlamak için tercih edilecek en verimli yöntem All on Four İmplant tedavisidir. Bu tedavi hem uygun maliyetli hem de hızlı bir şekilde tamamlandığı için tercih edilmelidir. Sıklıkla uygulanan tedavi yöntemi yüksek bir başarı oranına sahiptir.