Balıkesir Dent 266
Balıkesir Özel Diş

BLOG

Buradasınız : Anasayfa / Blog / Balıkesir Gülüş Tasarımı

Balıkesir Gülüş Tasarımı

Balıkesir Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Günümüzde diş sağlığı kadar diş estetiği de yetişkinler için büyük bir önem taşıyor. Özgür bir şekilde gülümseyebilmek ve gülümsediğinde estetik bir diş yapısına sahip olmak İnsan yaşamında her şeyi değiştirebiliyor. Nasıl cilt bakımı, saç modeli ve makyaj detayları insan psikolojisini rahatlatan bir olgu olarak değerlendiriliyorsa artık estetik bildiği yapısı da bu detaylar arasında yer alıyor. Düzgün ve estetik bir diş yapısına sahip olan bireyler psikolojik olarak önemli bir avantaj elde ediyor. Çürük dişler, diş dizilimindeki çapraşıklıklar, diş eti hastalıkları ve anormal renklenmeler bireylerin yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen faktör olarak ön plana çıkıyor. Bu tür bir durum toplum içinde gülmekten çekinmeye neden olarak özgüven eksikliği yaratıyor. İşte bu etkilerden dolayı Balıkesir gülüş tasarımı artık yaygın bir şekilde tercih ediliyor.

Gülüş tasarımı nedir?

Balıkesir gülüş tasarımı estetik diş hekimliğinin en önemli kavramlarından birisidir. İnsanların farklı nedenlere bağlı olarak diş ve diş etlerinde yapısal bozukluklar ve hastalıklar meydana gelebiliyor. Bu olumsuzluklar diş yapısının görünümünü estetik açıdan bozabiliyor. Bu tür bir durumda her bir bireyin yüz şekli ve ihtiyaçları göz önüne alınarak diş ve diş etlerinin doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulabilmesi için gülüş tasarımı uygulanıyor.

Gülüş tasarımı içerisinde farklı birçok uygulamayı barındıran multidisipliner bir yaklaşım olarak artık bir şekliyle alanında yaygın bir şekilde tercih ediliyor.

Gülüş Tasarımı Nasıl Uygulanır?

Gülüş tasarımı kişiye özel olarak belirlenen ve uygulanan estetik çalışmalardır. Tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi gülüş tasarımında da her bir hasta için kişiye özel bir çalışma yapılmaktadır. Hastaların cinsiyeti, yaşı, yüz hatları ve özellikle beklentileri bu süreçte dikkate alınmaktadır. Gülüş tasarımı uygulamasından önce diş hekimiyle hasta arasında beklentilerin ve ortaya çıkabilecek sonuçların kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Bunun ardından uygulama sürecinin başlaması tavsiye edilmektedir.

Gülüş tasarımı her ne kadar estetik bir uygulama olsa da eğer ağız ve diş yapısında belirli bazı hastalıklar söz konusu ise uygulamayı öncelikli olarak bu hastalıkların tedavisiyle başlanmalıdır. Var olan çürükler ve diş ağrısı hastalıkları tedavi edildikten ve diş temizleme işlemleri tamamlandıktan sonra hastaların ihtiyaçlarına göre gülüş tasarım işlemleri belirlenmektedir.

Balıkesir Gülüş Tasarım İşlemleri

Balıkesir gülüş tasarım multidisipliner bir uygulamadır ve birçok ihtiyacı karşılayabilmek üzere farklı uygulama yöntemleri geliştirilmiştir. Farklı uygulama yöntemleri olduğu için hastanın ihtiyacına göre en uygun tedavi yöntemini belirlemek başarılı bir tedavinin ilk adımıdır.

Balıkesir gülüş tasarım işlemleri kişinin estetik taleplerine göre oluşturulan bir planlama doğrultusunda ilerlemektedir. Ancak burada her zaman öncelik ağız ve diş sağlığını koruyacak yönde uygulamalar gerçekleştirmektir. Bunun için estetik diş hekimliği olarak da adlandırılan en yaygın gülüş tasarım işlemleri şöyledir;

 • Diş eti çekilmesi ve diş eti hastalıkları için periodontoloji tedavileri uygulanmaktadır.
 • Diş renginde istenilen beyazlık düzeyine ulaşabilmek için beyazlatma işlemleri uygulanmaktadır.
 • Ayrık dişler için ortodontik veya bonding tedaviler gerçekleştirilmektedir.
 • Çarpık dişler için ortodontik tedaviler uygulanmaktadır.
 • Çürük veya kırık dişler için estetik dolgu ve endodonti tedavileri uygulanmaktadır.
 • Gülüş hattının belirlenmesi ve diş uzunluklarının estetik bir düzeye getirilmesi sağlanmaktadır.
 • Porselen lamina ve zirkonyum diş kaplamalar yapılmaktadır.

Tüm bu uygulamalar tek başına gerçekleştirilebileceği gibi birbirini takip eden bir tedavi sürecinin parçaları da olabilmektedir. Tedavi süreci ve gülüş estetiği için ihtiyaç duyulan işlemlerin hangileri olduğu diş hekimlerinin kararıyla belirlenmektedir.

Porselen Lamina Kaplama

Gülüş estetiği denildiğinde en yaygın şekilde kullanılan yöntemlerden birisi porselen lamina diş kaplama yöntemidir. Bu yöntem sayesinde minimal bir aşındırma ile bireyler istedikleri diş görünümüne kavuşabilmektedir.

Porselen lamina kaplamalar bireylerin taleplerine göre hemen hemen her hasta için uygulanabilir bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için diş hekimlerinin de uygun gördüğü profil şöyle nitelendirilmektedir;

 • Eğer dişlerde ileri derecede bir renklenme söz konusu ve klinik ortamlarda yapılan diş beyazlatma uygulamaları ile başarılı bir sonuç alınamamış ise,
 • Yapısal formu ve şekli kötü olan bir diş yapısı mevcut ise,
 • Kırık veya aşınmış dişler mevcut ise,
 • Ayrık bir diş yapısı mevcut ise,
 • Çapraşık ve eğri bir diş yapısı mevcut ise,

bireyler porselen lamina kaplama yöntemini tercih edebilmektedir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum en yaygın şekilde kullanılan diş kaplama malzemesi olarak bilinmektedir. Son yıllarda gülüş tasarımı konusunda sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle diş renginden memnun olmayan veya diş çürüğü bulunan bireyler zirkonyum kaplama tercih etmektedir. Hem sağlam ve sağlıklı bir malzeme olması hem de estetik açıdan talep edilen görüntüyü sağlayabiliyor olması nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Dişi tamamen saran bir yöntem olduğu için zirkonyum kaplamalar uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Daha estetik bir gülüşe kavuşmak isteyen herkes zirkonyum kaplama ile bu isteğine ulaşabilmektedir.