Balıkesir Dent 266
Balıkesir Özel Diş

BLOG

Buradasınız : Anasayfa / Blog / Balıkesir Kanal Tedavisi

Balıkesir Kanal Tedavisi

Balıkesir Kanal Tedavisi

Balıkesir Kanal Tedavisi

Her yaş grubunda bireyler için sağlıklı dişlere sahip olmak çok önemlidir. Ve en sağlıklı dişler her zaman kişilerin sahip olduğu kendi dişleridir. Bu nedenle yapılacak olan tüm diş tedavilerinde diş hekimlerinin önceliği bireylerin kendi dişini kurtarmak yönündedir. Bir dişi çekmek yerine o dişi tedavi ederek sağlığına kavuşturmak öncelikli hedeftir. Bu tür durumlarda Balıkesir kanal tedavisi dişi kurtarmak adına yapılan en etkin tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Enfekte olmuş veya çürümüş dişleri tedavi ederek kurtarmanın tek yolu kanal tedavisidir. Enfekte olduğu için her geçen gün sağlıksız bir hal alan bir dişi çekmek yerine onu kanal tedavisi ile kullanılabilir bir düzeye getirebilmek tüm diş hekimlerinin öncelikli tercihidir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Diş yapısı dıştan içe doğru mine, dentin ve pulpa adı verilen 3 farklı ana tabakadan oluşmaktadır. Ve bununla birlikte dişin merkezinde kök kanalı adı verilen doğal bir boşluk bulunmaktadır. Kök kanalı içerisinde yumuşak bir doku şeklinde bulunan pulpa içerisinde dişi besleyen kan damarları ve sinirler yer almaktadır. Bu bölümde enfeksiyon oluşması durumunda uygulanan en etkin tedavi yöntemine kanal tedavisi adı verilmektedir.

Diş hekimliği alanında her geçen gün daha etkin ve başarılı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Eski dönemlerde pul pat tabakasında oluşan bir enfeksiyon sonucunda diş kurtarılamaz bir hale gelerek çekmekteydi. Ancak gelişen tedavi yöntemleriyle birlikte artık kanal tedavisi sayesinde dişin pulpa tabakası temizlenerek yeniden dolduruluyor. Ve böylelikle dişin çekilmesine gerek kalmadan diş temel işlevlerini yerine getirebilecek bir seviyede varlığını koruyor.

Diş pulpasına kadar ilerlemiş olan tüm hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisi diş hekimliğinin endodonti alanında ele alınıyor. Dolayısıyla Balıkesir endodonti tedavisi aynı zamanda kanal tedavisi olarak ta adlandırılıyor.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir dişin enfekte olmuş ve hasarlı pulpa kısmı çıkarılarak dişlerin hastalıklı bölümden kurtulması ve bu kısmın tekrar dolgu ile kapatılması işlemine kanal tedavisi denilmektedir. Bir dişin derinden çürüdüğü ya da çatladığı durumlarda bakteriler pulpa içerisine girerek burada çoğalmaya başlamaktadır. Ve o diş artık sağlıksız bir yapıya kavuşmaktadır. Bu süreçte enfekte olan diş tedavi edilmezse çoğalmaya devam eden bakteriler ciddi bir enfeksiyon ve diş apsesine neden olacaktır. Bununla birlikte diş pulpası ölecek ve artık süreç kemik veya diş kaybına yol açacaktır. Bu tür bir sonla karşılaşmamak için çatlamış veya çürümüş dişlere kanal tedavisi uygulanmaktadır.

Balıkesir kanal tedavisi dişte oluşan çürük ve enfeksiyonun yok edilmesi, kanalların doldurulması ve dişin tekrar işlevsel bir hale getirilmesi için uygulanmaktadır. Uygulama süreci ve tedavi seansları dişin mevcut durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tamamen diş hasarına bağlı olarak değişen tedavi sürecinde izlenen adımlar şöyle sıralanmaktadır;

  • Dişin kök yapısını görmek ve enfeksiyon düzeyini belirlemek amacıyla röntgen çekilmektedir. Bu röntgen sayesinde kanal tedavisine ihtiyaç olup olmadığı tespit edilmektedir.
  • Tedavi lokal anesteziyle gerçekleştirilmektedir.
  • Tedavinin ilk aşamasında diş içerisindeki pulpa dikkatli bir şekilde çıkarılmaktadır.
  • Pulpa kırıldıktan sonra kök kanalları temizlenmekte ve yeniden şekillendirilmektedir.
  • Dezenfekte ve temizlenme işlemleri gerçekleştirdikten sonra kanal içi kalıcı bir materyal ile doldurulmaktadır.
  • Doldurulma işleminden sonra 45 gün kadar dişin iyileşmesi beklenmektedir.
  • Bu sürenin ardından dişe uygulanan geçici dolgu çıkarılarak yerine kalıcı dolgu işlemi uygulanmaktadır.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatlamış ve çürümüş bir dişte kanal tedavisinin uygulama kararı diş hekimlerine bağlıdır. Yapılan bir ön muayene ve çekilen röntgenler sonucunda bu uygulamanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği belirlenmektedir.

Kanal tedavisi uygulamaları %95’ten fazla bir başarı oranına sahiptir. Sağlıksız bir diş kanal tedavisi gördükten sonra bir ömür boyu güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak bunun için kanal tedavisinin ardından diş hekiminin önerileri doğrultusunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır.

Kanal tedavisinin uygulama aşamasında ve tedavi bitiminden sonra dikkat edilmesi gereken detaylar şöyle sıralanmaktadır;

  • Eğer kanal tedavisi bir seansta bitmezse tedavi bitene kadar bu dişi kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Kanal tedavisi tamamen bittikten sonra en az iki saat hiçbir şey yenilip içilmemelidir.
  • Kanal tedavisinin ardından en az 2 gün yoğun bir hassasiyet olacağı için aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.