Balıkesir Dent 266
Balıkesir Özel Diş

BLOG

Buradasınız : Anasayfa / Blog / Ortodontik Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodontik Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodontik Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodontik Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş yapısı olması gerektiğinden farklı ve çapraşık olan bireylerde bu çarpıklığın düzeltilmesi için uygulanan tedavi yöntemine ortodontik tedavi denilmektedir. Balıkesir ortodonti uzmanları tarafından uygulanan bu tedavilerde ağız, diş ve kafa yapısı incelenerek kişiye özel bir uygulama gerçekleştirilmektedir.

Ortodontik tedaviler çoğu zaman estetik bir kaygı nedeniyle ihtiyaç duyuluyor olsa da ağız ve diş sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Yapılan tedavilerde her bir hastanın ağzındaki mevcut ortodontik probleme göre farklı apareyler kullanılmakta ve kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenerek süreç bu şekilde tamamlanmaktadır.

Ortodontik tedavilerin başarılı olabilmesi için uygulamayı gerçekleştiren hekimlerin başarısıyla birlikte hastaların tedavi sürecine katkıları oldukça önemlidir. Ortalama 1 ila 3 yıl arasında tamamlanan ortodontik tedavilerde tedavi sırasında dikkat edilecek detaylara uyulduğunda bu tedavilerin başarı oranı da artmaktadır.

Aynı zamanda Balıkesir diş teli tedavisi olarak da bilinen ortodontik tedavilerde hastaların dikkat etmesi gereken en önemli detaylar şöyle sıralanmaktadır;

Yeme ve İçme Alışkanlıkları

Balıkesir ortodonti tedavi uygulamalarında diş yapısındaki bozukluğun ve çapraşıklığın düzelebilmesi için diş teli – braket kullanılmaktadır. Braketler dişlere belirli bir baskı uygulamakta ve bu baskı ile dişlerdeki çapraşıklık zamanla düzelmektedir. Dolayısıyla bu tedavinin başarılı olabilmesi için diş tellerinin uygulandığı şekliyle ve baskı oranının hekimin uyguladığı ölçüde kalması çok önemlidir. Bu sistematiğin bozulmaması için hastaların sahip oldukları yeme ve içme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekmektedir.

  • Hamburger, dürüm ve ekmek arası gibi yiyecekler ısırılarak değil elle küçük parçalara ayrılarak arka dişlerle yenmelidir.
  • Elma ve armut gibi ısırılarak yenilen meyveler mutlaka küçük parçalar halinde doğranmalı ve arkadaşlar ile yenmelidir.
  • Fındık, fıstık ve leblebi gibi sert kuruyemişlerden uzak durulmalıdır. Bu tür kuruyemişleri bir öğütücüden geçirerek tüketmeniz gerekmektedir.
  • Zeytin veya kiraz gibi çekirdekli gıdaların çekirdekleri dışarıda çıkartılmalı ve o şekilde tüketilmelidir.
  • Kızarmış ekmek ve tost gibi sert besinlerin ısırılarak tüketilmesi doğru olmayacaktır.
  • Çoğunlukla sıvı ve iyi pişmiş yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Kola, fanta ve gazoz gibi asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Meyve suları da içerisinde bir miktar asit barındırdığı için İçildikten sonra ağız çalkalanmalı ya da üzerine bir miktar su içilmelidir.

Ortodonti tedavi sırasında diş tellerinin zarar görmemesi ve yerinden oynamaması için yeme ve içme alışkanlıklarınızın tamamen değişmesi ve hekimlerin önerisi doğrultusunda devam etmesi gerekmektedir. Tedavinin kısa sürede ve başarılı devam edebilmesi için hastalar bu sürece önem vermelidir.

Ağız ve Diş Temizliği

Ortodonti tedavi sürecinde hastaların ağız ve diş temizliği konusunda maksimum düzeyde dikkatli olması gerekmektedir. Yeme ve içme alışkanlıklarıyla birlikte ağız hijyenini sağlamak tedavi sürecini destekleyen önemli aşamalardandır. Bu nedenle ortodontik tedavi sırasında hastaların ağız ve diş temizliğini düzenli ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmesi önerilmektedir.

Ortodontik tedavilerde diş teli kullanılmakta ve her ne kadar yiyecek ve içecek seçimlerine dikkat ediliyor olsa da tüketilen her bir besinden kalan artıklar diş teli arasına sıkışabilmektedir. Ve diş teli arasına sıkışan besin artıkları düzenli olarak temizlenmediğinde burada birikerek dijitalleşmenin zamanla hasar almasına neden olabilmektedir. Bu tür bir durumla karşılaşmamak için düzenli olarak her yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerekecektir.

Ortodontik tedavi sürecinde diş temizliği yapılırken diş fırçası seçimi büyük önem taşımaktadır. Diş yapısına göre özenle seçilmesi gereken diş fırçalarının deforme olmadan sıklıkla değiştirilmesi önerilmektedir. Bununla birlikte diş ipi kullanımı da tercih edilebilmektedir.

Düzenli Doktor Kontrolleri

Ortodontik tedaviler uzun süreli tedavilerdir. Ve her bir hasta için tedavi süresi değişiklik göstermektedir. Bu sürecin en hızlı ve en doğru şekilde tamamlanabilmesi için hekiminizin öngördüğü şekilde düzenli doktor kontrollerinin aksatılmaması büyük önem taşımaktadır. Düzenli doktor kontrolleri sayesinde tedavi süreci daha hızlı gelişebileceği gibi randevularını aksatılması tedavi sürecini uzayabilmektedir.

Diş teli kullanımında beklenmedik anlarda diş tellerinin kırılması veya kopması gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu tür bir durumda geç kalınmadan doktora başvurulması ve oluşan problemin en hızlı şekilde çözülmesi gerekecektir.

Hekiminizin öngördüğü ölçüde ve sıklıklarda gideceğiniz düzenli doktor kontrolleri sayesinde daha başarılı ve daha hızlı bir tedavi süreci sizleri bekleyecektir.