Balıkesir Dent 266
Balıkesir Özel Diş

BLOG

Buradasınız : Anasayfa / Blog / Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi Ortodonti alanında geliştirilen en yenilikçi tedavi yöntemlerinden birisidir. Şeffaf plak tedavisinde metal veya porselen teller kullanılmadan kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar tercih edilmektedir. Aynı zamanda telsiz ortodonti olarak da bilinen bu yöntem 3 boyutlu yazıcılarla hazırlanmaktadır. Farklı birçok ortodontik bozukluk için uygulanan bu yöntem her yaş grubunun hastalar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Balıkesir Ortodonti tedavileri içerisinde uygulanan şeffaf plak tedavisi klasik yöntemlere nazaran oldukça avantajlı bir yöntemdir. Yapının şeffaf olması aynı zamanda bu tedaviyi estetik bir ortodontik tedavi olarak değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemi dijitali takmak istemeyen ve diş telinin klasik görüntüsünden rahatsız olan hastalar için geliştirilmiştir. Çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde uygulanabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisi ortodontik bozukluklar için uygulanmaktadır. Her yaş grubunda bireylerde dişlerde çapraşıklık ve bozukluk söz konusu olduğundan ortodonti uzmanları tarafından diş teli tedavisi gerçekleştirilmektedir. Ve bu tedaviler içerisinde uygulanan şeffaf plak tedavisinin sağlamış olduğu çok önemli avantajlar bulunmaktadır.

Şeffaf plak tedavisinin hastalara sağlamış olduğu avantajlar şöyle sıralanmaktadır;

  • Şeffaf plak tedavisinde metal veya porselen tel kullanılmadığı için herhangi bir tel görünümü olmadan tedavi tamamlanmaktadır. Bu plakalar tamamen görünmez bir özellik taşıdığı için sizden başka kimse şeffaf plak takıldığınızı fark etmeyecektir.
  • Şeffaf plak tedavisinde kişiye özel olarak hazırlanan plaklar gün içinde istenilen bir zaman diliminde çıkarılabilmektedir.
  • Klasik tel tedavisinde tellerin yardımıyla dişlere bir kuvvet uygulanmakta ve dolayısıyla ağrı veya konforsuz hissi oluşmaktadır. Klasik tedavilerin yarattığı bu ağrı ve konforsuzluk şeffaf plaklarda minimum seviyelerde seyretmektedir.
  • Klasik diş teli ile kıyaslandığında şeffaf plak teller ağız içinde herhangi bir batma ve yara oluşumuna sebebiyet vermemektedir.
  • Şeffaf plaklar günün belirli saatlerinde çıkarılıp takılabildiği için ağız hijyeni daha kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.
  • Konuşmaya karşı olumsuz bir etki oluşturmamaktadır. Konuşmada zorluk yaşanmamaktadır.
  • Şeffaf plakların takılıp çıkarabilme özelliği yemek yerken kolaylık sağlamaktadır.
  • Şeffaf plakların dışarıdan bakıldığında fark edilmemesi önemli bir estetik avantaj sağlamaktadır.
  • Önemli bir toplantı ve etkinlik anında hem estetik hem de konuşma açısından kişiyi rahatlatan bir özelliğe sahiptir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Şeffaf plak tedavisi bir diş teli uygulamasıdır. Balıkesir dış teli tedavisi denildiğinde yaygın bir şekilde tercih edilen şeffaf plak uygulamaları ortodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Dişlerinde çapraşıklık sorunu ve diş yapısında bozukluk bulunan hastaların öncelikli olarak bir ön muayeneden geçmesi gerekmektedir. Çünkü her ortodonti hastası şeffaf plak tedavisine uygun değildir. Bir hasta için şeffaf plak tedavisinin uygulanabilmesi için ortodonti uzmanının bu yönde bir onay vermesi gerekmektedir.

Eğer hasta şeffaf plak tedavisi için uygun ise bu tedavi içinde öncelikli olarak hastalardan özel ölçüler alınmaktadır. Alınan bu ölçüler 3 boyutlu bir tarayıcı tarafından taranmakta ve bu ölçüler doğrultusunda bir plak hazırlanmaktadır.

Şeffaf plak tedavisinde dişlerin haftalık değişimleri takip edilmektedir. Ve oluşan her bir değişim sonucunda yeni bir plan hazırlanarak süreç tamamlanmaktadır. Haftalık süreçlerde hastalar plakları değiştirmekte ve değişen her bir plak ile birlikte dişler biraz daha düzelmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şeffaf plak tedavisi tüm ortodonti hastaları için uygulanabilen bir yöntem değildir. Ancak bu tedaviye uygun olan hastalar için ortodonti uzmanları tarafından önerilmektedir. Hastaların hekimlerin önerdiği süre boyunca ve belirtmiş olduğu kurallar dahilinde koruyucu plakları kullanması gerekmektedir. Ancak hekim önerileri doğrultusunda uygulanan bir şeffaf plak tedavisi etkin ve başarılı bir sonuç ortaya koyacaktır.

Ortodontik tedaviler özellikle başlangıç döneminde hastalara bir miktar ağrı hissi verebilmektedir. Şeffaf plak tedavilerinde bu ağrı ise en az seviyede gerçekleşmektedir. Genellikle 1 veya 1 buçuk yıl içerisinde tamamlanan şeffaf plak tedavilerinde bu süreç problemin boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Şeffaf plak tedavisi uygulandıktan sonra hastaların ilk 1-2 haftalık bir süreçte alışma dönemi söz konusu olacaktır. Bu dönemde konuşmalarda farklılık ve yeme içme alışkanlıklarında bazı değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Ancak diğer ortodonti tedavi yöntemleriyle kıyaslandığında şeffaf plak tedavisi her zaman en konforlu ve en hızlı tedavi yöntemlerinden birisi olarak tercih edilmektedir. Hekimin önerileri doğrultusunda kullanıldığında zorlukları bulunmamaktadır.

Neden Şeffaf Plak Tercih Etmeliyim

Diş hekimliği alanında yaşanan gelişmelerle birlikte özellikle ortodonti tedavilerinde de bu gelişmeler kendini göstermektedir. Klasik diş teli uygulamalarına alternatif olarak geliştirilen şeffaf plak tedavisi sayesinde hastalar çok daha acısız ve çok daha konforlu bir tedavi süreci geçirmektedir. Şeffaf plak tedavisinin hastalara sağlamış olduğu önemli avantajlar bulunmaktadır. Her yaş grubunda hasta için uygulanabilen bu yöntem sayesinde kişiler için en ideal ve en estetik tedavi yöntemi tercih edilmiş olacaktır.

Hem estetik açıdan hem de daha konforlu ve az acılı bir tedavi süreci sunduğundan dolayı şeffaf plak uygulaması diğer diş teli uygulamalarına nazaran daha yoğun şekilde tercih edilmektedir.