Çene Kistleri

Kistler, insan vücudunun her yerinde ortaya çıkabilir; ancak en çok çenede görülür. Kistler, çene içinde yumu?ak dokuda ya da kemikte yerleşir içinde sıvı bulundurup etrafı da doku ile çevrilir ve bulundukları bölgede büyüme gösterirler.

Çenede oluşan kistler patolojik bir durum olur. Radyoloji yöntemi ile ortaya çıktığı gibi şişlik ve ağrı gibi belirtileri bazen göstermemesi sebebi ile rutin diş kontrolünde dişhekimi tarafından görülebilir. Kistler cerrahi yollar ile tedavi edilir.

Çenede oluşan kistler, ameliyat ile çene cerrah? tarafından çıkarılabilir. Zaman?nda müdahale edilmezse yüz bölgesinde iltihaplanma oluşabileceği gibi çene kemiğinde deformasyona sebep olur ya da iyi veya kötü huylu tümör oluşumu gibi sonuçlara yol açar.Çene Kistleri Ne Tür Sorunlara Yol Açar? Alınmadan Bırakılsa  Olmaz mı?

Çene kistleri genelde oluşum nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte genel olarak çene veya ağızın dişe yakın kısımlarında görülür. Geneli herhangi bir sorun oluşturmayan ve zararız olan tümörler olmasına karşılık zaman içinde hızlıca büyüme gösterebilirler.

Büyüme gibi sorunlar oluşturduğunda  rahatsızlık hissi ile birlikte sinüs boşluğuna  doğru ilerleme de söz konusu olabilir. Kötü huylu tümör eğilimine ulaşmadan önce alınması önerilir. Büyümeyen veya rahatsızlık hissi vermeyenler için işlem yapılmazken genelde rahatsızlık verenlerin genel anestezi altında alınması yoluna daha sık başvurulur.

Alınmadan bırakılması tamamen tümörün yeri, durumu veya diğer etmenler değerlendirilerek karar verilmelidir.


Soru-Cevap ve Yorumlar

Merih Özüdoğru
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?
2021-04-26 09:30:56
Nihal Ceylan
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .
2021-04-26 09:30:56