Balıkesir Dent 266
Balıkesir Özel Diş

Gömülü Dişler

Buradasınız : Anasayfa / Tedavilerimiz / Gömülü Dişler

Gömülü Dişler

Gömülü 20 yaş dişleri

20 yaş dişleri halk arasında yirmilik dişler olarak adlandırılan ve ağız içerisinde en son çıkan yetişkin dişleridir.  Bu dişler çenenin en arka kısmında yer almaktadır.  Ancak çoğunlukla genel diş yapısına uyum sağlayamadığı için bazı yetişkinlerde ağrı yaparak önemli rahatsızlıklara neden olmaktadır.  Bu nedenle yirmilik dişler ağrı ile kendini göstermeye başladığı anda diş ameliyatı veya diş çekimi ile alınmaktadır.

20 yaş dişleri çoğunlukla kısmen veya tamamen gömülü olarak çıkmaktadır. Gömülü 20 yaş dişleri bir olumsuzluk yaratmadığı sürece çekilmek zorunda değildir. Bu dişler ağız boşluğunda tam olarak söylememiş azı dişleridir. Yetişkinlerde çoğunlukla üst çenede 2 adet, alt çenede 2 adet olmak üzere 4 adet bulunmaktadır.  Ancak bazı yetişkinlerde 4 taneden daha az olabileceği gibi bazı yetişkinlerde hiç oluşmaya bilmektedir.

20'lik diş nedir

 Sağlıklı bir yetişkin bireyin toplam 32 adet dişi bulunmalıdır.  Bu dişlerden 28 tanesi çocukluk ve ergenlik döneminde çıkarak oluşumunu tamamlamış olur. Kalan 4 adet büyük azı dişi ise yetişkinlik dönemde çıkmaktadır. Alt ve üst çenelerde ikişer adet olmak üzere çoğunlukla 20'li yaşlarda çıkan bu dişler 20'lik diş olarak adlandırılmaktadır. Ancak her ne kadar 20'lik diş olarak adlandırılıyor olsa da her bireyde aynı yaş aralığında oluşmamaktadır.  Bazı bireylerde 20 yaş civarında oluşurken bazı bireylerde çok daha ileri yaşlarda oluşabilmektedir.

Yirmilik dişler genelde sağlıklı bir şekilde oluşmamaktadır.  Genellikle gömülü ve yarı gömülü olarak kendini göstermektedir. Bu tür bir oluşum nedeniyle ağız içinde önemli bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir.  Eğer yirmilik dişler çene yapısı uygun olan ve yeterli çıkış alanı bulunan bireylerde oluşuyorsa herhangi bir sorunu yaratmayacaktır. Ancak çoğunlukla diğer dişlere zarar verebilecek, ağrı oluşturabilecek ağız içi etlerini sıkıştırabilecek bir yapıda oluştuğu için bu dişlerin çekilmesi gerekmektedir.

20'lik diş belirtileri nelerdir

 Bazı yetişkinlerde diş etlerinde yeterli alanın bulunması nedeniyle en arkalarda çıkan 20'lik dişler sağlıklı bir şekilde gelişebilmektedir. Dolayısıyla bu sağlıklı gelişme sayesinde diğer dişlere zarar vermeyecek ve herhangi bir rahatsızlığa yol açmayacaktır.  Ancak bu durum oldukça nadir rastlanılan bir durumdur.  Birçok yetişkin birey yirmilik dişleri çıkarken ve çıktıktan sonra bu nedenle bazı problemler yaşayabilmektedir. 20'lik dişlerin çıkması ve bunların gömülü kalması kendini bazı belirtiler ile ortaya koymaktadır. 20'lik dişlerde karşılaşılan en yaygın belirtiler şöyledir;

  • Diş ve diş etlerinde oluşan yoğun bir ağrı,
  • Çeneye ve kulağa vuran diş ağrıları,
  • Diş etinde oluşan hassasiyet,
  • Baş ağrısı,
  • Lenf bezlerinde şişkinlik,
  • Çiğneme sırasında hissedilen yoğun bir ağrı,
  • Ağızda oluşan kötü kokulardır.

 Eğer yetişkin bir birey olarak bu semptomlar ile karşılaşıyorsanız bu semptomların nedeni büyük bir ihtimal ile yirmilik dişler olacaktır. Yirmilik dişlerin yol açtığı komplikasyonlar çoğunlukla yoğun bir ağrı olarak kendisini göstermektedir.

Gömülü 20'lik dişler nasıl fark edilir

Gömülü yirmilik dişler çoğunlukla göstermiş olduğu komplikasyonlarla kendini fark ettirmektedir. Yirmilik diş belirtilerini yaşayan tüm yetişkinlerin en kısa süre içerisinde uzman bir diş hekimi muayenesinden geçmesi önerilmektedir. Muayene sürecinde çekilecek olan bir röntgen ile gömülü dişler hakkında net bilgileri ulaşılabilmektedir. Birçok yirmilik diş Demirhan de bulunduğu için dışarıdan görünmemekte ve bunların tespiti ancak çekilen röntgenler ile yapılabilmektedir. Ve gömülü dişler tespit edildikten sonra dişlerin durumuna göre diş çekimi ile ya da operasyon ile bunların alınması sağlanmaktadır. Tüm bu süreçte röntgen değerlendirme ve tedavi süreci uzman diş hekimlerinin yetkisindedir.

20'lik diş tedavisi nasıl yapılır

Eğer yirmilik dişler bazı semptomlar ile kendini gösteriyorsa bu dişlerin mutlaka alınması gerekmektedir. Yirmilik dişlerin alınması aşamasında iki ayrı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bazı yirmilik dişler diş çekme yöntemi ile alabilirken bazı yirmilik dişlerin alınabilmesi için cerrahi operasyonlar gerekmektedir. Bu tedavi yönteminin belirlenebilmesi için bir röntgen çekimi yapılmakta ve röntgen görüntülerinde elde edilen verilere göre tedavi yöntemi belirlenmektedir.

20'lik diş çekimi

Bazı yirmilik dişler düzgün açı ile çıkarak tıpkı diğer dişler gibi kolaylıkla çekilebilecek bir durumdadır. Eğer tam gömülü durumda değilse ve çekilen röntgen görüntülerinde doğru bir açı ile oluşmuş ise bu dişler diş hekimleri tarafından çekilerek yerlerinden çıkarılmaktadır. 

Bir 20'lik dişin çekilmesi gerektiği kararı uzman hekimlerin tespiti ile alınmaktadır. Birçok yirmilik diş yarı gömülü ve sıkışık şekilde oluştuğu için iltihaplanmaya, komşu dişlerin kök ve minelerinde doku kaybına ve sıkışıklık nedeniyle diş yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Bu tespitin ardından uygun bir açı ile çıkan tüm 20'lik dişler aynı diğer dişlerin çekilebildiği gibi alınmaktadır.

20'lik diş ameliyatları

 Bazı yirmilik dişler doğru bir açı ile çıktığı için diş çekme yöntemi ile alınabilmektedir. Ancak 20'lik dişlerin birçoğu sorunlu bir oluşum içerisinde olduğu için bunların alınabilmesi ancak cerrahi operasyonlar ile mümkün olmaktadır.  Yirmilik diş ameliyatının tüm süreci çekilecek olan röntgen görüntülerine bağlı olarak planlanmaktadır. Yirmilik diş ameliyatlarında farklı birkaç teknik kullanılmaktadır. Bu aşamada en yaygın olarak kullanılan tekniklerden birisi diş etinde kesi açılması işlemidir. Yirmilik diş bölgesinde açılan bir kesi yardımı ile gömülü olan diş rahat bir şekilde çek ile bilinmektedir. Dişin alınmasının ardından diş etine atılan dikişler ile cerrahi operasyonlar tamamlanmaktadır. Bu uygulamalar Ağız ve çene cerrahlarının uzmanlık alanına teşkil etmektedir. Ve lokal anestezi altında yapılmaktadır.

20'lik diş ameliyatları çekilecek olan diş sayısına göre farklı sürelerde tamamlanmaktadır. Ve ameliyat sonrası iyileşme süreci çoğunlukla operasyonun boyutuna göre hastadan hastaya değişmektedir.

Eğer 20'lik dişlerinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız mutlaka bir diş hekimine başvurmanızda fayda olacaktır. 


20 YAŞ DİŞLERİ – GÖMÜK DİŞLER – 20LİK DİŞLER

20 Yaş dişleri-gömük dişler- 20lik dişler 3. büyük azı dişlerimizdir. Çenemizde en geride kalan dişlerdir ve sürme yaşları nedeniyle bu şekilde adlandırılırlar. Normalde her bireyde 4 adet 20 yaş dişi bulunması gerekse de bazı kişilerde 2 adet bulunurken bazı kişilerde ise hiç oluşmazlar.

Genelde 20 yaş dişleri 20lik dişler sürmek için yeterli boşluk bulamazlar. Bu nedenle tam gömülü veya yarı gömülü kalırlar. Yarı gömülü 20 yaş dişleri 20lik dişler etraflarında sürekli plak birikimine neden oldukları için şiddetli ağrı, şişlik, ağız açmada zorluk ve yandaki komşu dişi çürütme gibi problemlere sıklıkla yol açarlar.

Tam gömülü 20 yaş dişleri 20lik dişler ise yıllarca problem çıkartmadan kalabilecekleri gibi, etraflarında kistik lezyonlar oluşturabilirler.

20 yaş dişlerinin 20lik dişlerin etrafında iltihabi bir durum başlamış ise bu durum antibiyotiklerle kontrol altına alınır ve daha sonra cerrahi bir operasyonla alınır.

20 Yaş Dişleri- 20lik Dişler Neden Çekilmelidir?

Tam olarak yerine sürmüş iyi fırçalanabilen çiğnemede etkili 20 yaş dişlerinin 20lik dişlerin çekimine gerek yoktur. Fırçalanamayan , yandaki dişleri çürütmüş veya çürütme riski olan, dişeti etrafında tekrarlayan enfeksiyonlara neden olan ve ortodontik problemlere yol açan 20 yaş dişleri çekilmelidir.

Gömülü Dişler Nasıl Çekilir?

Gömülü dişler lokal anestezi altında cerrahi bir operasyonla çekilir. Hasta anestezi altında bilinci açık ancak acı duymayacak şekilde opere edilir.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Neler Olur?

Diş çekimini takiben bölgede şişlik, kızarıklık, ağrı ve ağız açmada zorluk oluşabilir. Bu belirtilerin şiddetinin artması durumunda hekimle iletişime geçilmelidir.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Neler Yapılmalı?

Bölgeye yerleştirilen tampon 30 dk ısırılmalıdır. Operasyon sonrası anestezinin etkisi geçene kadar yemek yenmemelidir. Operasyonu takiben 24 saat boyunca sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı ve tükürülmemelidir. Hasta 24 saat boyunca tükürüğünü yutmalıdır.

20 Yaş ve Gömük Diş Çekim Fiyatları Nedir?

Dişlerin yerine pozisyonuna ve yapılacak cerrahi işleme göre değişmektedir. Gerekli bilgi muayeneden sonra verilir.


Soru-Cevap ve Yorumlar

Ayse
S: merhaba ücretlerde taksit oluyor mu

C: Merhabalar ödeme seçenekleri tedavilere göre değişmektedir.Ayrıntılı bilgi için 0266 260 12 22 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-10-19 22:50:45
Eda D.
Balıkesir de ortodonti alanında dr Elif Anbarcıoğlu'nu tek geçerim. Çok sabırlı çok güleryüzlü bir hekim.
2023-08-06 21:52:52
Mustafa S.
Sn Emrah Anbarcıoğlu, Elif Anbarcıoğlu ve tüm ekibine çok teşekkür ederim. Balıkesirde harika bir diş klinği.

C: Çok teşekkür ederiz
2023-07-29 13:50:33
Deren S.
Balıkesirde şeffaf plaklarla ortodontik tedavi yapıyormusunuz. invisalign sanırım

C: Merhabalar evet şeffaf plaklarla ortodontik tedavi ortodonti uzmanımız tarafından yapılmaktadır.
2023-07-22 23:54:53
Osman Ö.
25/11/2022 Tarihinde Radyoterapi Tedavim bitti.Kontrol sonuçlarım temiz çıkıyor.Çene kilitlenmesi sorunu yaşadım.Tedavisi mümkün müdür?

C: Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Eklem sorunlarının tedavileri mümkün ancak muayene etmeden kesin bir şey söylemek zor. Ortodonti uzmanımızdan muayene için randevu alabilirsiniz.
2023-06-11 22:26:08
Esra Ö.
Eşim tonsil CA atlattı ama aldığı ışın ve Kemoterapi çenesine zarar verdi ağzını acamiyor bu durumun düzelmesi mümkün müdür?

C: Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Eklem sorunlarının tedavileri mümkün ancak muayene etmeden kesin bir şey söylemek zor. Ortodonti uzmanımızdan muayene için randevu alabilirsiniz.
2023-06-11 22:26:27
Hasan K.
Sayın hocam ben alt ve üst all on four yaptırmak istiyorum ama öncelikle fiyat bilgisi almak istiyorum ve sanırım size yakında evim

C: Merhabalar all on four da bir kaç farklı konsept var ve çene yapımıza göre planlama, fiyatlandırma değişiyor. İlk muayeneden sonra detaylı bilgi verebiliriz.
2023-06-04 13:08:15
Reyhan Ö.
Merhaba 15 yaşındaki oğlumun ön dişleri için restoratif bölümüne yönlendirdiler bu konuda hizmet veriyor musunuz acaba teşekkürler...

C: Merhabalar, evet restoratif tedaviler kliniğimizde yapılmaktadır.
2023-04-27 22:49:50
Gamze T.
Çok diş sıkıyorum massater botoks yapıyormusunuz

C: Kliniğimizde massater botoks uygulanmaktadır.
2023-04-09 21:14:15
Emine Y.
Eski amalgam dolgularımda çürükler mevcut. Kliniğinizde Amalgam dolgu sökümü için smart protokol uygulanıyor mu?

C: Smart protokol kliniğimizde uygulanmaktadır
2023-04-03 22:19:35
Elif N.
Diş beyazlatması yapıyor musunuz 18 yaş altında uygulama mevcut mu

C: Diş beyazlatma işlemi kliniğimizde yapılmaktadır. Beyazlatma işlemi 17 yaş ve üstüne yapılmaktadır
2023-03-21 00:22:27
A. Aşar
İlk muayene ücreti ne kadar

C: Bilgi için 0266 260 12 22 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-21 00:23:43
Ayşe k.
Endodonti tedavisi ortalama fiyatı ne oluyor

C: Bilgi için 0266 260 12 22 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-09 20:52:07
Yener k.
Diş çekimi oldu çekimden sonra kemik dışarıya çıktı acı ve ağrı ypyr müdahale edilir mi?

C: Bu durumlarda bazen müdahale edip kemik dokuyu düzeltmek gerekiren bazen de müdahale etmeyip beklemek gerekiyor.
2023-03-08 21:10:03
İbrahim Ö.
Balıkesir ve çevresi için düşünülmüş çok güzel bir klinik,hayırlı olsun,işleriniz bol,kazancınız bereketli,Allah yardımcınız olsun .

C: Çok teşekkür ederiz
2023-03-08 01:09:43
Busra k.
İlk muayne ucreti nedir

C: 0266 260 122 no'lu telefondan ilk muayene hakkında bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
ZEYNEP K.
ÜCRETLERİNİZ YÜKSEK AMA KALİTELİ HİZMET GİRİŞ PERSONELİ ÇOK GÜLER YÜZLÜ ELLERİNDEN GELİNCE YARDIMCI OLDULAR VE COK TEMİZ KLİNİK

C: Çok teşekkür ederiz
2023-03-08 01:09:43
Nurcan y.
Ben agustos ilk haftasına randevu yapmak isterim tek disim icin imalat istiyorum

C: Randevu için 0 266 260 12 22 no'lu telefondan iletişim kurabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Seymen ö.
Diş ağrısı yaşıyorum

C: Geçmiş olsun. Muayene için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Arzu C.
Merhabalar 24tane zirkonyum fiyati bilgisi alabilirmiyim

C: Muayene için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
ramazan k.
beyazlatma ne kadar zamanla kalıcı oluyor ve fiyat öğrenebilirmiyim

C: Beyazlatma işlemi çay kahve sigara gibi diş boyayıcı ürünlerden uzak durmanıza bağlı olarak uzun süre gitmektedir. Muayene için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Gülcan K.
Takılan implanti sökme operasyonu yapıyor musunuz?

C: İmplantların sökülmesi veya cerrahi tedavilerini yapmaktayız. Muayene için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Bekir S.
Sağ alt arka tarafa diş yok 2 ad implant yaptırmak istiyorum fiyat ne olur kaç gün sürer

C: Muayene için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Ahmet o.
Sedasyon yapiyor musunuz

C: Kliniğimizde sedasyon işlemi yapılmamaktadır.
2023-03-08 01:09:43
Turgay b.
Daha protes yaptirdim ama ağiz diş etlerin geri çekilme oldu buna nasil önlem alabiliriz veya nasil diş yaptiririz saygilar

C: Muayene için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Hatice A.
18 yaş üzerindeyim çarpık diş sorunum var tek çene diş teli fiyatini öğrenebilirmiyim

C: Muayene için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Bedia e.
Yirmilik diş çekimi ne kadar

C: Yirmilik diş pozisyonuna göre değişmekte. Muayene için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Serkan a.
Hocam merhaba tartar temizliği ortalama fiyat ne kadar

C: Fiyat için 0 266 260 12 22 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Abdullah A.
Dis çekimi ve dolgu fiyat nedir


C: Fiyat için 0 266 260 12 22 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Arif murat y.
Dişlerimi yaptırmak istiyorum sigortam var dişleri yaptıracağım zaman ücret odeyecekmiyim

C: Sigorta poliçeniz diş tedavilerini kapsıyor ise tedavi ücretini sigortanızdan alabilirsiniz.
2023-03-08 01:09:43
Gülsüm G.
Gömülü diş tedavisinin ortalama fiyatı nedir?

C: Dişin poziyonuna göre ameliyat ücretleri değişmekte. Bilgi için 0266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz
2023-03-08 01:09:43
Mesut t.
Muayene ücreti ne kadar

C: Bilgi için 0 266 260 12 22 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz.
2023-03-08 21:11:26
Fatma ö.
41 yaşındayım bence ileri çapraşıklık var hala şansım var mı nekadar sürer tedavi teşekkürler

C: Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilinir. Tedavi süreci hakkında bilgiyi muayeneden sonra verebiliriz. 0266 260 12 22
2023-03-08 01:09:43
Halenur a.
Gülüş tasarımı fiyatları hakkında bilgi alabilirmiyim

C: Uygulanacak diş sayısı ve malzemeye göre değişiyor. Sİze uygun malzemeye muayene ile birlikte karar veriyoruz. Bilgi için 0 266 260 12 22
2023-03-08 01:09:43
Ahmet S.
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?

C: Düzenli fırçalama ve 6 aylık kontroller ile çocuk diş ve çene gelişimi takip edilmelidir.
2023-03-08 01:09:43
Merih Ö.

Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?

C: Evet, kliniğimizde Lamina porselen ve gülüş tasarımı uygulamaları yapılmaktadır.

2023-03-08 01:09:43
Merih Ö.
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?

C: Diş kaybına neden olmayacak kadar olan çürükler dolgu , kanal tedavisi,
 kaplama vb tedaviler ile kurtarılabilinir.
2023-03-08 01:09:43
Nihal C.
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .

C: Teşekkür ederiz
2023-03-08 01:09:43