Hareketli Ortodontik Tedavi

Ortodontik hareketli apareyler

Aparey kelimesi aygıt anlamına geliyor. Ortodontik apareyler ise ortodonti tedavilerinde kullanılan aygıtları ifade etmek için kullanılıyor. Ortodontik apareyler sabit ve hareketli olmak üzere iki sınıfta yer alıyor. Sabit apareyler ağız içerisine sabitlenirken, hareketli apareyler ağızdan çıkarılıp takılarak fonksiyonel bir kullanım imkan? sağlıyor.

Ortodontik hareketli apareyler nedir

Ortodontik hareketli apareyler ağızdan çıkarılıp takılabilen hareketli aygıtlar demektir. Bu apareyler ortodontik tedavilerde kullanılıyor. Daha çok küçük yaştaki ortodonti hastaları için tercih ediliyor.

Ortodontik hareketli apareyler çene darlıklar, üst üste binmiş dişler, ileri ve geri çene konumları ve çapraşık diş gibi ortodontik sorunlarda kullanılıyor. Ve tamamen tedavi edici bir etki sağlıyor. Bu apareyler haraketli oldukları için hem hekim tarafından hem de hasta tarafından çıkarılıp takılabilen aparatlardır. Bu yöntem ile diş ve çene gelişimini yönlendirmek amaçlı tercih ediliyor.

Ortodontik hareketli apareyler ne işe yarar

Balıkesir Ortodontik hareketli apareyler diş ve çene gelişimini yönlendiren ve var olan ortodontik problem türüne ve şiddetine göre kullanılan parçalardır. Bu parçaların kullanım kararı kesinlikle ortodonti uzmanlarının yetkisinde olmalıdır.  Hekiminiz bu apareylerden herhangi birini, belirli bir süre içerisinde ve hangi koşullarda kullanmanız gerektiğini öneriyorsa, bu doğrultuda bir tedavi almalısınız.

Ortodontik hareketli apareyler birçok önemli sorunları tedavi etmek amaçlı kullanılıyor. Bu apareyler ne işe yarıyor diye merak edenler için iste detaylar;

 • Alt çenenin geride olduğu durumlarda kullanılıyor.
 • Çene kayıklığı sorunlarında kullanılıyor.
 • Alt çenenin öne çekilmesi için kullanılıyor.
 • Ortodontik tedavilerden sonra pekiştirme amaçlı kullanılıyor.
 • Dişleri olması gereken yapıya getirebilmek için kullanılıyor.

 

Ortodontik hareketli aparey çeşitleri nelerdir

Balıkesir Ortodontik apareyler kendi içerisinde sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılıyor. Aynı zamanda Ortodontik hareketli apareyler de kendi içerisinde bazı çeşitlere ayrılıyor. Ve var olan ortodontik soruna göre doktorunuz tarafından en uygun olan yöntem tavsiye ediliyor.

Ağız içinde kullanılan Ortodontik hareketli apareyler çeşitleri farklı kullanımlara ve tedavi yöntemlerine sahipler. İşte bazı Ortodontik hareketli aparey çeşitleri;

 • Aktivatör: Ortodontik hareketli apareyler arasında yer alan aktivatörler Şiddetli kapanış sorunlarını tedavi etmek için kullanılıyor.
 • Monoblok: Ortodontik hareketli apareyler arasında yer alan monoblok alt çenenin geride olduğu durumlarda ya da çene kayıklığı söz konusu olduğunda, bu bozuklukların tedavisinde kullanılıyor.
 • Twin Blok: çene yapılardın var olan bozukluklar sonucunda alt çenenin öne çekilmesi gerektiğinde Twin blok ile tedavi yapılıyor.
 • Hawley: eşer bir ortodonti tedavi sürecinde geçildiyse ve tedavi bitiminden sonra pekiıtirme süreç gerekiyorsa, bu süreçte Ortodontik hareketli apareyler ile tedavi yapılıyor.
 • Essix Plak: Ortodontik hareketli apareyler arasında yer alan Essix plak ile dişler olması gerektiği konuma getiriliyor.
 • Positioner: Ortodontik tedaviler içerisinde yer alan fonksiyonel tedavi süreçlerinde Ortodontik hareketli apareylerden Positioner ile uygulamalar yapılıyo

 

Kimler Ortodontik hareketli apareyler kullanabilir
Soru-Cevap ve Yorumlar

Merih Özüdoğru
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?
2021-04-26 09:30:56
Nihal Ceylan
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .
2021-04-26 09:30:56