Dijital Diş Hekimliği

Teknoloji alanında yaşanan tüm gelişmeler hayatımızın her alanın giriyor. Ve girdiği her alan büyük kolaylıklar sağlıyor. Artık diş hekimliği alanında da önemli dijital cihaz ve uygulamalar kullanılıyor. Dijital diş hekimliği olarak adlandırılan bu uygulamalar her tür tedavide hem daha hızlı hem de daha sağlıklı sonuçlara ulaşılmasını sağlıyor. Modern diş hekimliği ve bilgisayar teknolojilerinin birleşimi ile ortaya çıkan Balıkesir dijital diş hekimliği verimli çalışmaları da beraberinde getiriyor.

CAD CAM nedir

CAD CAM Computer Aidet Design-Computer Aidet Manufacturing'ın kısaltması olarak kullanılıyor. Ve bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim anlamına geliyor. Bu sistemler sayesinde her türlü restoratif diş tedavisi uygulamaları çok hızlı ve güvenli bir şekilde yapılıyor. Ve bu yöntem ile incelenen bölgenin hem dış hem de iç yüzeyi hakkında çok detaylı bilgi sahibi olunması sağlanıyor.

CEREC CAD CAM nasıl çalışır

CEREC, CAD ve CAM sistemlerinin uygulamaya geçirildiği ve diş hekimliği alanında kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş olan tasarım ve üretim cihazıdır. Bu cihazlarda kullanılan sistemler sayesinde direk olarak hastanın ağzından ölçü alma, tarama ve buna uygun retorasyonlar yapılabiliyor. Bu sayede tek bir seansta tüm tedavinin tamamlanabilesi sağlanıyor.

Balıkesir CEREC kullanımı diş hekimleri tarafından yapılıyor. Ağız içinden kamera ile optik ve dijital ölçüler alınıyor. Bu ölçüler sistemin içerisinde yer alan bilgisayarlara transfer ediliyor. Bilgisayar tarafından bu görüntüler üç boyutlu hale getiriliyor. Ve bunun üzerine diş hekimi tarafından gerekli olan tasarım ve düzeltmeler yapılıyor. Bu sistemler sahip oldukları özellik ile hastanın mevcut dişlerine benze bir yapıda restorasyon önerebiliyor. Öneriler ve diş hekimin kendi bilgi ve birikimine göre yapmış olduğu düzenlemeler sonucunda en uygun diş formu elde ediliyor. Ve üretim sürecine geçiş yapılıyor. 

Dijital diş hekimliğinin avantajları

Balıkesir Dijital diş hekimliğinin sunduğu birçok farklı avantaj bulunuyor. Bunlardan en önemlisi tedavi süresinin kısalması oluyor. Klinik ortamında tek seansta uygulama ve tedavi yapılabiliyor.

Dijital diş hekimliği beraberinde estetik ve biyolojik uyumluluğu yüksek materyallerin kullanım imkanını artırıyor. Bu da her zaman daha doğal, daha sağlıklı ve sağlam diş tedavilerini yapılmasını sağlıyor.

Balıkesir dijital diş hekimliği sayesinde geleneksel ölçü alma teknikleri terk ediliyor. Böylece hastalar daha konforlu şekilde tedavi olabiliyor. Ölçü alma sürecinde yaşanan mide bulantısı vb. sorunlar tamamen ortadan kalkıyor. 

Ve dijital diş hekimliği ile elde edilen en önemli bir diğer avantaj hata riskinin minimuma inmesi oluyor. Dijital sistemler sayesinde diş hekimi ve diş teknisyenine bağlı olan birçok hata en az düzeye iniyor.

Dijital diş hekimliği ile diş tedavi süreçleri nasıldır

Dijital diş hekimliğinin sağladığı en önemli avantajların başında kısa sürede tamamlanan tedaviler geliyor. Geleneksel yöntemlerin kullanıldığı tedavilerde birkaç seansta ancak tamamlanan tüm çalışmalar, dijital yöntemler sayesinde bir seansta tamamlanabiliyor.


Soru-Cevap ve Yorumlar

Merih Özüdoğru
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?
2021-04-26 09:30:56
Nihal Ceylan
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .
2021-04-26 09:30:56