Sabit Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedaviler ortodonti uzmanları tarafında yapılıyor. Ve her tür ortodontik sorun için iki ortodontik tedaviler sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hareketli ortodontik tedaviler daha çok basit vakalarda kullanılırken, sabit ortodonti tedaviler en etkili tedavi yöntemi olarak ileri düzey vakalarda da kullanılıyor.

Sabit ortodontik tedaviler diş çapraşıklıklarını gidermek için kullanılıyor. Ve bu uygulama her zaman uzman bir hekim tarafından yapılıyor. Sabit ortodontik tedavilerde kullanılan mekaniklerin takılıp çıkarılması hekim tarafından sağlanıyor.

Sabit ortodontik tedaviler en erken 11-12 yaşlarında uygulamaya başlanıyor. Diş yapısında olan bozukluklar, çapraşıklıklar ve diş arası boşluklar, dişlere uygulanan braket ve teller yardımı ile tedavi ediliyor.

Sabit ortodontik tedavi neden yapılır

Balıkesir ortdodontik tedaviler dişleri düzgün bir şekilde sıralamak, çene ve ağız yapısını gereken şekle sokmak için yapılıyor. Her yaştan kişiye uygulanabilen ortodontik tedaviler çocuklar üzerinde en hızlı ev en etkili tedavi olarak biliniyor.

Bazı insanlarda kalıtsal ve yapısal olarak diş düzeninde önemli bozukluklar oluyor. Dişler gerektiği sıralamada ve gerektiği yerlerde çıkmıyor. Dağınık bir şekilde çıkan dişler hem konuşmada hem de yeme içme sürecinde işlevsel bir sıkıntı yaratabiliyor. Aynı zamanda çapraşık dişler önemli bir estetik sorun olarak birçok insanda psikolojik bazı sorunlara neden olabiliyor.

Diş yapısında oluşan tüm bozukluklar sabit ortodontik tedavi yöntemleri ile birlikte kökünden çözülebiliyor. 

Sabit ortodontik tedavi nasıl yapılır

Balıkesir sabit ortodontik tedavilerde braket ve diş teli kullanılıyor. Bu apareyler sayesinde dişlere belirli bir baskı ve güç uygulanıyor. Ve zamanla bu baskı ve güç nedeni ile dişler olması gereken düzene geliyor. Bu baskı kemik yapısında en hızlı düzenlemeyi yapabilen tek yöntem olarak tercih ediliyor.

Sabit ortodontik tedaviler uygulanırken öncelikle hastanın diş ve çene röntgeni alınıyor. Bozukluklar tespit ediliyor ve o hastaya özel olan bir teknik ile tedavi süreci başlıyor. Bu tedavide diş telleri, braketler ve lastikler kullanılıyor. Diş üzerine özel bir yapıştırıcı ile yerleştirilen braketler üzerine teller takılıyor. Ve aylık düzenli kontrollerle birlikte gelişim takip ediliyor. 

Sabit ortodontik tedavinin avantajları nedir

Balıkesir sabit ortodonti tedavi uygulamalarının amacı diş teli tedavi sürecini kısaltmak ve en iyi sonucu almaktır. Bu nedenle diş teli uygulamaları arasında en çok tercih edilen yöntem olarak biliniyor.  Bu yöntemin sunmuş olduğu bazı avantajlar bulunuyor. İşte sabit ortodontik tedavinin sağladığı avantajlar;

  • En hızlı ve en dayanıklı olan diş teli tedavisidir.
  • Eğer hastalarda bazı estetik kaygılar oluşursa, bunu gidermek için şeffaf ve görünmez şekilde tasarlanabilir.
  • Bu tedavi sayesinde varsa üst solunum yolları rahatsızlıkları da tedavi edilebilir.
  • Özellikle çocuk yaşlarda yapılan tedaviler çok daha hızlı ve sağlıklı sonuç verir.
  • Diğer diş teli tedavilerine göre daha ekonomik bir uygulamadır.
  • Tedavi sürecinde tüm yönetim hekimdedir. Hastanın kendi başına telleri çıkarmak ve takma durumu söz konusu değildir. Bu da tedavinin daha etkin olmasına neden olur.


Soru-Cevap ve Yorumlar

Merih Özüdoğru
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?
2021-04-26 09:30:56
Nihal Ceylan
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .
2021-04-26 09:30:56