İmplant Tedavisi

Implant (vidalı diş, diş implantı) Nedir?

Implant kaybedilen, eksik dişlerin yerine uygulanan özel titanyum kaplı sistemlerdir.

Dental implantların avantajları nelerdir?

Günümüzde implantlar sayesinde birçok tam veya kısmi dişsiz hasta kaybettikleri dişlerini kazanmaktadır.

Tam dişsiz vakalar dişli hale getirilebilmekte veya protezlerinin hareket etmesinden şikayetçi olan hastaların protezleri implantlara tutturularak hareketleri sınırlandırılmaktadır.

Kısmi dişsizlik vakalarında boşluğun kapatılması için komşu dişlerin kesilmesi engellenmekte böylece doğal dişlerin zarar görmesine gerek kalmamaktadır.

Herkese implant yapılabilir mi?

Her hastaya implant yapılmaz. Genel sağlık durumu bozuk, çene kemiği yapısı uygun olmayan, kötü alışkanlıklara sahip bireylere implant uygulanmaması daha doğru olacaktır.

Implantlar Nasıl Uygulanır?

Implantlar lokal anestezi altında ağrı duymadan özel cerrahi tekniklerle uygulanır. Hastanın hekime başvurusunu takiben gerekli bilgiler hastadan alınır. Daha sonra ağız içi, ağız dışı ve radyolojik tetkiklerin ardından implant yapılacak bölge, cerrahi teknik ve implant sayısı hakkında karar verilir.

Cerrahi işlem lokal anestezi altında hastanın bilinci açık bir şekilde ağrı duymadan yapılır. Implant uygulanması özel cerrahi teknikler gerektiğinden dikkatli ve bilirkişiler tarafından uygulanmalıdır. İmplant cerrahisi sadece implantın yerleştirilmesiyle değil dokuların şekillendirilmesi gerekirse de kemik dokusunun arttırlıması gibi bazı yan işlemleri de içerir. İşlemler karmaşık olsa da diş çekiminden daha az travmatiktir ve hasta tarafından kolay kabul edilir.

Implant Uygulandıktan Sonra Ne Zaman Dişlerim Takılır?

Implant uygulamasını takiben 3 ay boyunca implantların kemikle tam olarak birleşme(osseointegrasyon) süreci beklenir. Bu süre sonunda implant üstü dişlerin yapım süreci başlar. Dişlerin yapılması da yaklaşık 1-2 haftalık bir sürede tamamlamır. Bu süreler kişiden kişiye ve yapılacak dişlere göre farklılık gösterebilir. Uygun vakalarda implant uygulandıktan sonra 1 hafta içinde dişler takılabilirken bazı hastalarda yaklaşık tedavi süresi 6-9 ay olabilir.

Implantlar Uygulandıktan Sonra Dişler Takılana Kadar Dişsiz mi Gezeceğim?

Implant uygulandıktan dişlerinizin takılacağı süreye kadar bölge uygunsa geçici protezlerle bu süre atlatılır.

Implant Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, verilen hijyen eğitimleri, tavsiyeler ve randevulara gerekli önem gösterilmelidir.

Implant Uygulaması Sonrası Şikayetim (Ağrı şişlik vs) Olur mu?

Implantlar cerrahi olarak yerleştirildikleri için operasyonu takiben bölge de bir miktar şişlik ve operasyondan 2-3 saat sonra hafif bir ağrı oluşabilir. Bu şişlik ve ağrının düzeyi kişiden kişye göre değişse de hastaların tamamına yakınında ağrı kesici kullanımını takiben bu şikayetler hızla ortadan kaybolmaktadır.

Dental implant ücreti fiyatı nedir- Balıkesir implant fiyatları?

Balıkesir Implant ücretleri uygulanacakları bölge, sayı, cerrahi çeşidi ve kullanılacak biyomateryallere göre değişiklik göstermektedir. Gerekli bilgiyi doktorunuz muayene sonrası verecektir.

All on four implant tedavisi

Son yıllarda diş hekimliği alanında çok önemli gelişimler yaşanıyor. Çok başarılı tedavi yöntemleri ile birlikte her tür diş tedavisi ve estetik çalışmaları yapılıyor. İmplant tedavileri ise diş hekimliği alanında ulaşılmış olan en önemli tedavi yöntemlerinden birisi olarak biliniyor. Hastalanmış ya da kaybolmuş dişlerin yerini doldurmak için geliştirilen bu yöntem ile çok uzun süreli ve çok sağlıklı bir çözüm bulunmuş oluyor. 

All on four implant tedavisi ise bu alanda uygulanan en iyi yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Tam dişleri olmayan hastalarda, belirli açılardan yerleştirilen dört adet dental implantın üzerine diş protezlerinin aynı günde sabitlenmesi işlemini kapsıyor. 

All on four implant nedir

Balıkesir All on four implant tekniği yaklaşık olarak on yılı aşan bir süredir kullanılıyor. Ve bilimsel olarak başarısı kanıtlanmış bir teknik olarak kabul görüyor. Bu yöntemde 2 tane implant çenenin arka bölgelerine yerleştirilirken, diğer 2 implant ön tarafa yerleştiriliyor. Bu yöntem için cerrahi tekniklere ihtiyaç duyuluyor. Hastalar All on four implant tekniği sayesinde sabah implant yerleştirilirken, akşamında geçici protezlerini taktırabiliyor. Böylelikle hastalar hiç dişsiz yaşamıyor.   

All on four implant tedavisi nasıl yapılır?

Balıkesir All on four implant tedavisinde uygulamaya başlamadan önce hastalardan ölçü alınarak geçici protez dişer hazırlanıyor. Daha sonra lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri çekiliyor. Ve buralara implantlar yerleştiriliyor. Ve yapılan geçici protezler implantların üzerine yerleştiriliyor.

All on four implant tedavisinin özellikleri nelerdir?

Balıkesir All on four implant tedavisi bazı önemli özelliklere sahiptir. Diğer tüm uygulamalardan farklı olarak sahip olduğu bu özellikler onu en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisi yapıyor. İşte All on four implant tedavisinin özellikleri;

  • Bu yöntem tam dişsiz olan hastalara aynı gün tek bir cerrahi işlem ile sabit diş protezi yapılabiliyor.
  • Bu yöntem içerisinde sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi ileri düzey cerrahi işlemlere ihtiyaç olmayabiliyor.
  • Her bir All on four implant tedavisi kişiye özel olarak uygulanıyor.
  • All on four implant protezleri temizlik ve bakım açısından klasik implant üstü protezlere göre daha kolay oluyor.
  • Hareketli diş protezi kullanamayan ve ulantı refleksi olan hastalar için uygun oluyor.
  • All on four implant dizaynı tam diş protezlerine göre daha farklı ve kullanışlı oluyor.
  • All on four implant tedavilerinde seanslar çok daha kısa sürelerde tamamlanıyor.

 

All on four implant implant tekniği kimlere uygulanır?

Balıkesir All on four implant tedavisinin uygulanabilmesi için hastaların yeterli kemik hacmine sahip olması gerekiyor. Hiç dişi olmayan ve kemik hacmi yeterli olan hastalar en ideal All on four implant hastalarıdır. Aynı zamanda hastaların dental implant ameliyatına teşkil edecek bir durumlarının bulunmaması gerekiyor. 


Soru-Cevap ve Yorumlar

Merih Özüdoğru
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?
2021-04-26 09:30:56
Nihal Ceylan
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .
2021-04-26 09:30:56