Kanal Tedavisi (Endodonti)

Sağlıklı Kanal Tedavisi Nerede Yaptırılır

Kanal tedavisi çok uzun yıllardan beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. Genel olarak bir diş sinirinde darbe ya da çürümede dolayı büyük bir hasar yaşanmışsa bu tedavi uygulanır. Böyle bir durumda sinir artık canlı gibi algılanmaz. Vücudumuz artık işlevini yitirmiş ve canlı olmayan bu sinire karşı bir tepki olarak iltihap oluşturur. Kanal tedavisinde bu sinir çıkarılır ve yerine herhangi bir boşluk bırakılmadan dolgu maddesi eklenir. Bir anlamda dişin daha cansız bir hale gelmesini sağlayan bu tedavide, hasta dişinden dolayı yaşadığı ağrı, şişkinlik ve iltihap gibi durumlardan tamamen kurtulmuş olur.

Kanal Tedavisi Ne Zaman Tercih Edilir?

Kanal tedavisi genelde, dişin tamamına yakın bölümünde bir yapısal ya da renksel bir sorun yaşamamışsa ve daha çok diş sinirlerine dair bir sorun varsa tercih edilir. Diş siniri artık kurtulamayacak durumdaysa oldukça kısa süreli bir tedavi yöntemi olarak tercih edilir. Vücudumuzun bu hasar görmüş diş sinirinden kurtulması gerekir. Yoksa ağrı ve iltihap durumu sürekli yaşanabilir. Kanal tedavisi sayesinde bu tür rahatsızlıkları çözmek mümkündür.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başarılı bir kanal tedavisi için en önemli konu bütün sinir boşluklarına eksiksiz bir şekilde ulaşmak ve hepsini temizlemek gerekiyor. Son yıllarda bu konuda kullanılan yöntemlerden birisi de lazer tedavisidir. Lazer yöntemiyle bütün sinirlere nüfus edilerek hepsini temizlemek mümkündür. Bütün sinirler alındıktan sonra bunların yerine dolgu maddesi eklenir. Bu konuda bir eksiklik ya da tamamlanmama durumu olursa hastanın ağrıları ve iltihap durumu tekrar edebilir. Zirkonyum dişler tamamen beyaz ve ışığı geçiren bir yapıda olduğu için formu ve yapısı bozuk dişler için iyi bir çözümdür.

Kanal Tedavisi ve Diş Ağrısı

Balıkesir Kanal tedavisi deyince akla gelen ilk sorunlardan birisi, tedavi sırasında ağrı çekileceği düşüncesidir. Ama tedavi başlamadan önce mutlaka uyuşturma işlemi yapılacağı için bu sorun büyük oranda çözülebilir. Bazı hastaların diş sinirleri büyük oranda zarar görmüşse basit bir uyuşturma işlemi etkili olmaz. Bu durumda daha etkili ve ayrıntılı bir uyuşturma işlemi yapılması gerekir. Balıkesir zirkonyum dişler konusunda da hizmet veren merkezimiz kanal tedavisi konusunda da son derece deneyimlidir. Tedavi sırasında hastanın konforu için gereken bütün önlemler alınır. Hasta hiç bir ağrı hissetmez ve tedavinin kısa sürede sonuç vermesi için de çaba gösterilir.Zirkonyum ve Porselen Diş Tedavisi

Dişlerin formu bozuksa ve hasta gülerken rahatsız hissediyorsa önerilen tedaviler zirkonyum ve porselen kaplamadır. Bu tür rahatsızlıklar da ertelenirse, hastanın hem psikolojik hem de fiziksel açıdan sorunları olabilir. Dişle ilgili bütün problemler hastanın kendisi için ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden ertelenmeden tedavi edilmeleri gerekir. Balıkesir porselen lamine dişler tedavisinde de deneyimli olan hekimlerimiz her türlü diş tedavisi konusunda size hizmet verebilir. Diş tedavinizi aksatmadan en kısa sürede yaptırmak isterseniz bir dişhekimiyle görüşebilir ve yakın bir tarihte randevu alabilirsiniz.

Diş Tedavisinde Kesin Çözüm

Porselen lamine dişler ise hem görüntü hem de diş sağlığı açıdan önerilen tedavilerden birisidir. Diş kaplama yöntemleri sararan, formu ve biçimi bozuk, çarpık dişler konusunda herkese yardımcı olabilir. Kanal tedavisi ve implant ise farklı amaçlarla yapılan yöntemler arasındadır. Bazen her ikisi de benzer sorunlar yaşayan hastalar için kullanılabilir. Bu konuda karar, hasta ve doktorun ortak kararı olmalıdır. Diş hekimleri tedavi konusunda karar verme hem de diğer ayrıntılar konusunda size en iyi şekilde yardımcı olabilir.

Soru-Cevap ve Yorumlar

Merih Özüdoğru
Çocuk Süt Dişlerinin Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Lamina Diş Kaplama Yapıyor musunuz?
2021-04-26 09:30:56
Merih Özüdoğru
Kanal Tedavisinde Çürük Diş Kurtarılabilir mi?
2021-04-26 09:30:56
Nihal Ceylan
Balıkesir'de Ortodonti Konusunda Uzman Elif  Anbarcıoğlu ve Dişeti Hastalıkları, Cerrahisi ve Oral İmplantoloji Uzmanı Emrah Anbarcıoğlu ile korkularınızı yenmek için doğru adrestesiniz .
2021-04-26 09:30:56